Proces kościelny definiowany, jako unieważnienie małżeństwa, rozwód kościelny, unieważnienie ślubu kościelnego, są to określenia nieprawidłowe – niezgodne z prawem kanonicznym. W Kościele Katolickim nie ma rozwodów a postępowanie kanonicznie nie jest postępowaniem o rozwód. W postępowaniu o stwierdzenie nieważności małżeństwa należy stwierdzić, że wyrażona zgoda małżeńska posiada wady prawne w oświadczeniu woli-strony zawarcia związku małżeńskiego. Rozwód orzeka ustanie umowy małżeńskiej od okresu określonego wyrokiem. Unieważnienia małżeństwa też niema – można unieważnić umowę cywilną, która zaistniała prawidłowo, poprzez ważne wyrażenie woli w oświadczeniu. Z kolei proces o nieważność małżeństwa kanonicznego w Kościele katolickim zakłada ewentualność zgody małżeńskiej, która została wyrażona z wadą prawną , czyli chcielibyśmy uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa czyli potwierdzenia, że od samego początku trwania związku małżeńskiego taki związek był zdeterminowany nieprawidłowym postępowanie stron lub stron w zakresie zdefiniowanym, jako przesłanki prawne dopuszczające uznanie małżeństwa kościelnego za nieważnie zawarte.
Organizujemy cykliczne spotkania i szkolenia m.in. w Gorzów Wlkp. Rzeszów, Katowice, Kraków, Gdańsk, Lublin, Radom, Warszawa, Tarnów, Białystok, Ełk, Płock, Siedlce, Kielce, Szczecin, Gdańsk, Koszalin, Przemyśl, Wrocław, Elbląg, Włocławek, Gniezno, Bydgoszcz, Białystok, Biała Podlaska, Kalisz, Bielsko – Biała, Kołobrzeg, Gliwice, Olsztyn, Łowicz, Poznań, Drohiczyn, Sandomierz, Łowicz, Sosnowiec, Piotrków Trybunalski, Częstochowa, Legnica, Łomża, Łódź, Opole, Świdnica, Zamość.
Jako Adwokat kościelny reprezentujący strony w kancelarii kanonicznej i prawa Kornat, będę prowadził proces od samego początku czyli od przygotowania pisma procesowego, jest nim skarga powodowa – w dalszych etapach, prowadzimy postępowanie kanoniczne w kierunku etapu, jakim jest przesłuchanie stron i świadków. Kolejny etap postępowania, dotyczy publikacji akt, które mogą być związane z opinią psychologiczną. Etap, kiedy obrońca węzła małżeńskiego przedstawia swoje uwagi – kończymy odpowiedzią na uwagi obrońcy węzła małżeńskiego, który przedstawia argumenty za ważnością małżeństwa. Ostatnim etapem jest przygotowanie pismo, które określamy jako Głos Obrończy, czyli podsumowanie całościowej dowodzonej argumentacji za nieważnością małżeństwa. Jeśli wyrok jest negatywny sporządzimy apelację i przeprowadzimy postępowanie apelacyjne. Jeśli w dwóch instancjach będzie wyrok negatywny, rozpoczynamy proces od nowa z innego tytułu przesłanki prawnej lub kierujemy proces do Trybunału III instancji czyli Roty Rzymskiej.