Zainteresowana osoba, która ma zamiar złożyć skargę o stwierdzenie nieważności małżeństwa, musi najpierw uświadomić sobie, na jakiej podstawie prawnej chce to zrobić. Nie wnosi bowiem o orzeczenie rozwodu, jak to ma miejsce w sądzie cywilnym, ale uważa, że jego małżeństwo zostało zawarte nieważnie. Muszą, więc istnieć poważne racje, dotyczące określonej argumentacji przemawiające za takim twierdzeniem.
Kodeks kanoniczny szczegółowo wymienia przyczyny pozwalające na stwierdzenie nieważności małżeństwa. Dzielą się one z jednej strony na przeszkody prawa Bożego i kościelnego, z drugiej zaś na absolutne (zabraniające wszelkich związków) i względne (zabraniające wchodzenia w związek z określonymi osobami). Prawidłowa wykładnia prawa kanonicznego nie zna pojęcia rozwodu kościelnego lub unieważnienia zawartego związku. To, co powszechnie określane jest jako „rozwód kościelny” lub „unieważnienie małżeństwa”, jest w istocie stwierdzeniem, że zawarty związek był od samego początku obciążony na tyle znaczącą wadą, że nigdy nie stał się on wiążący z punktu widzenia Kościoła.
Dotyczy w szczególności kapłana asystującego przy zawieraniu małżeństwa (posiadanie przez niego odpowiedniego upoważnienia), oraz zobowiązanie do zawierania małżeństwa przez katolików według formy kanonicznej.